KIKWETE: Hizi si dalili njema kwetu!!!

August 24, 2005 at 6:38 pm 2 comments

Naam, Hii ndio Ari Mpya, Nguvu mpya na Kasi Mpya!, Haishangazi maana ukweli ni kuwa hatukuwahi kuelezwa kuwa ari hiyo, kasi hiyo na nguvu hiyo ni ya uelekeo gani na ndio maana kuna wakati nilihoji hilo ati.

Wakati CCM, ikiwa inatamba kila kona kuwa imempata mgombea ambaye ni kiboko na ‘Kiziba Mdomo’ cha wapinzani pia, imenishangaza sana kusikia kuwa jamaa huyu kipenzi cha watu ameutolea nje mdahalo uliokuwa umeandaliwa na kituo cha Televisheni cha Channel Ten.

Akiwa tayari ameshatuahidi kuwa ataendeleza yale yote mema yaliyoanzishwa na serikali ya awamu ya tatu ambayo kauli mbiu yake ilikuwa Uwazi na Ukweli, hakika jambo la kwanza kabisa ambalo tulilitarajia wengi wetu ni kuona anakuwa wazi zaidi ya aliyemtangulia, lakini hali imekuwa kinyume. Hali hii iwe ni kutokana na shinikizo la chama au kutoka kwake mwenyewe kwakweli haiwezi kupita hivi hivi kwasababu inazusha maswali mengi kichwani mwetu.

Je, Ni mangapi ambayo mhishimiwa huyu ataamua kuyatolea nje pindi akikanyaga pale kwenye lile jumba jeupe, na je hizi ni dalili za nini au kiashiria cha jambo gani kwetu Wadanganyika??

Naam, Mwendo mdundo, Ari Mpya, Kasi Mpya na Nguvu Mupyaaaaaaaaaaa!!!

Entry filed under: maskani. Tags: .

Mbowe, Mlikuwa wapi wakati huo? Kwa kasi hii, Hongereni Wasanii wetu.

2 Comments Add your own

  • 1. Anonymous  |  August 27, 2005 at 1:11 pm

    Don’t Look Back.

    Everyone has failures or mistakes from the past. To have success, you need to learn from your past and value those difficult lessons but do not every dwell on the past. Simply move forward and make better, more educated decisions from the lessons learned.

    For more information about earn extra money ,
    go to earn extra money . It pretty much covers
    earn extra money related stuff.

  • 2. Clickbank Mall  |  October 20, 2005 at 3:05 pm

    Last week I told you about Google Site Targeting –
    putting your AdWords ads on specific websites
    instead of targeting by keyword, and how this
    slices the world in a completely different way.

    Now you can pay to have your ad shown, rather
    than paying per click, and you can more easily
    advertise products that people wouldn’t necessarily
    think to search for.

    Google started out selling this space for $2.00
    per thousand impressions (“CPM”). Then they
    dropped it to $1.00.

    On Monday they just dropped it again, to 25 cents.

    (Now we’re talking!)

    This now puts those clicks in the ~5 cent neighborhood,
    and in some cases less. It’s a fun thing to play with.
    But before you do, though, make sure you:

    -Set a low daily budget so you don’t make a big mistake

    -Track conversion rates (Very important! Without
    sales conversion, nothing else matters.)

    -Delete sites with horrible Click Thru Rates – Hey, if
    you’re not getting any clicks, you shouldn’t be paying
    them for the impressions.

    Want to increase the clicks on your adsense ads? Of course you do. This means more money in your pocket.
    For FREE Information. That will for sure make you more money by the end of the week.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Blog Stats

  • 31,180 hits
August 2005
M T W T F S S
« Jul   Sep »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031